All square with one to go as Bardsey and Boro’ battle it out

hsb  The Addison Cup final. Sam Ryan bowling for Knaresborough against Bardsey. (120716M9d)
hsb The Addison Cup final. Sam Ryan bowling for Knaresborough against Bardsey. (120716M9d)

Bardsey and Knaresborough are level on points with one game to go in the Harrogate Evening League.

A burst water main meant Bardsey had to settle for a point after their game with Pannal was called off.

But Knaresborough took two points via a ten-wicket drubbing of Follifoot, who made 73-3 before ‘Boro’ eased by at 74-0 via J Tattersall (34no) and Greg Pickles (40no). Goldsborough beat Shadwell, limited them to 134-3 before Dave Cummings (63no) steered Goldsborough home at 136-4.

Studley Royal posted 148-3 before limiting Harrogate to 103-8.

In Division Two, Burton Leonard saw off Bishop Thornton, Liam Ford (66) and Dan Thirkell (69) batting Burton to 170-3. J Chandler made 54 to see Bishop reach 115-6. Bilton were too strong for Hampsthwaite A, C Dawson taking 3-18 as Hamp’ closed 83-7, Bilton home and hosed at 84-2.

Beckwithshaw lost out to Birstwith A, ‘Shaw posting 178-1 before Birstwith powered by at 184 without loss.

Pateley Bridge beat Blubberhouses by three wickets.

Blubbs were all out for 106 after Michael Eglin captured 4-12. Colin Chadwick (38) knocked them off at 107-7.

Division Three: Knaresborough B 101-4, Galphay & Winksley 102-4; Carr Manor 144 all out (W Else 54, L Langley 35, K Crack 4-28 inc Hatrick); Little Ribston A 60-1 (E Daniel 34, D Marsh 30, W Else 4-28);

Burnt Yates A 158-5 (R Nelson 94, D Brown3-26), Newby Hall 123-9 (D Kelly 44, S Light 3-45, R Lamb 3-22); Spofforth A 158-5 (B Nethersole 87), Pannal Ash 100-5

Division Four: Knaresborough Forest A 99-9 (N Jones 40*, C Morrison 4-23, D Burton 3-28) Marton cum Grafton 101-2 (M Adams 43, D Burton 45*); Goldsborough B Win – Dacre Banks conceded; Scarcroft 136-8, Ripley A 103-10; Arthington 100-5, Darley 102-2

Division Five: Killinghall A 164-4 (G Fish 30, D Atkinson 58*, J Cutts 54*) Burton Leonard B 109-10 (L Clarke 3-21, G Fish 3-10, J Cutts 3-13); Bishop Monkton 166-5 (A Worrall 61, D Sidwell 30*, I Moreland 3-12), Scotton 86-7 (S Halliday 31, J Warne 4-23) Markington 228-4 (T Lloyd 69, C Gordon 75*, W Colbeck 54), Birstwith B 93-6 (S Verity 30*); Sharow 200-4 (R Dale33, A Monk 144*, R Taylor 3-43) Harrogate B 122-6 (D Mercer 39*).

Division Six: Ripon 164-3 (B Kettlewell 55, S Easey 65*), Killinghall B 77-8; Little Ribston B 76-9 (T Jackson 40* inc 5 run outs), Staveley 79-6; North Stainley 187-3 (J Hopkins 95, S Taylor 57*), Hampsthwaite B 77-4.

Division Seven: N Power 122-5 (N Young 50), Burnt Yates B 122-5 (R Lamb 32); Spofforth B 98-5, Knaresborough Forest B 72-9